Staff List
Leadership Team | |
Mrs V. Hall | Headteacher / Teacher of Science |
Mr D. Casey | Deputy Headteacher / Teacher of History |
Mrs S. Husband | Deputy Headteacher / SENDCo |
Mr N. Bulley | Temporary Deputy Headteacher / Attendance |
Mr L. Mantle | Deputy Head Teacher / Teacher of D.T. |
Mr B. Coleman | Assistant Head Teacher / Teacher of Maths |
Mr D. Gillett | Assistant Head Teacher / Teacher of D.T. |
Mrs L. Gillham | Assistant Head Teacher / Teacher of Art |
English Department | |
Mrs K. Hirst | Curriculum Leader |
Mr A. Hulme | Assistant Curriculum Leader |
Mrs B. Grayson | Assistant Curriculum Leader |
Mr J. Chu | Teacher of English |
Mr C. Silkstone | Teacher of English |
Mrs J. Farrell | Teacher of English |
Ms L. Hoult | Teacher of English |
Mr A. Batten | Teacher of English |
Mrs S. McMillan | Teacher of English / Reading Lead |
Maths Department | |
Mr S. Kerfoot | Curriculum Leader |
Mr M. Thomas | Assistant Curriculum Leader |
Ms S. Jackson-Miller | Teacher of Maths |
Mr B. Adams | Teacher of Maths |
Mrs R. Khan | Teacher of Maths |
Mr Z. Bougara | Teacher of Maths |
Ms R. Suleiman | Teacher of Maths |
Mr B. Guy | Teacher of Maths |
Science Department | |
Mrs O. Hall | Curriculum Leader |
Ms C. Palmer | Assistant Curriculum Leader |
Dr M. Webb | Lead Teacher of Chemistry |
Mr A. Brown | Lead Teacher of Physics |
Mr A. Murphy | Teacher of Science |
Mr L. Chapman | Teacher of Science |
Mr J. Shannon | Teacher of Science |
Mr I. Gaunt | Teacher of Science |
Mrs S. Shah | Teacher of Science |
Geography Department | |
Mr G. Townsend | Curriculum Leader |
Mr P. Robertshaw | Teacher of Geography |
Ms A. Calvert | Teacher of Geography |
Mrs K. Stain | Teacher of Geography |
History Department | |
Mrs D. Casey | Curriculum Leader |
Ms R. Mason | Teacher of History |
Ms K. Evans | Teacher of History |
Ms F. Hayward | Teacher of History |
Modern Foreign Languages Department | |
Mrs K. Mason | Curriculum Leader |
Mrs R. Woffenden | Assistant Curriculum Leader |
Ms N. Miniot | Teacher of MFL |
Art Department | |
Mrs H. Jackson | Curriculum Leader |
Mrs H. Clark | Teacher of Art |
Design and Technology Department | |
Mr D. Allan | Curriculum Leader |
Ms E. Holt-Kape | Teacher of Design & Technology |
Mr S. Venables | Teacher of Design & Technology |
Ms. M. Avery-Thompson | Teacher of Food and Design & Technology |
PSHE Department | |
Mrs K. Bruce | Teacher of PSHE |
Religious Studies Department | |
Mr T. Puckett | Curriculum Leader |
Mrs J. Godbehere | Teacher of R.S. |
Performing Arts Department | |
Mr S. Gillott | Curriculum Leader |
Ms A. Bickerstaffe | Teacher of Drama |
Physical Education Department | |
Mr S. Perry | Curriculum Leader |
Ms A. Reed | Teacher of P.E. |
Mrs M. Denman-Molloy | Teacher of P.E. |
Mr M. Hussain | Teacher of P.E. |
Heads of Year | |
Mrs L. Holt-Kape | Year 7 |
Ms A. Bickerstaffe | Year 8 |
Mr Coleman | Year 9 |
Ms A. Calvert | Year 10 |
Mrs J. Godbehere | Year 11 |
Deputy Heads of Years | |
Mrs C. Mitton | Year 7 |
Ms S. Yellott | Year 8 |
Ms. R. Smith | Year 9 |
Ms T. Shahid | Year 10 |
Ms S. Parlett | Year 11 |
Librarian & Reading | |
Mr W. Devoe | Reading Specialist |
Ms L. Flaherty | Reading Specialist |
Intervention | |
Mr J. McKeown | Cover Supervisor |
Attendance | |
Mrs S. Calvert | Senior Attendance Officer |
Mrs P. Hunt | Educational Welfare Officer |
Mrs L. Dronfield | Educational Welfare Officer |
SEND | |
Mrs J. Anderson | Deputy SENDCo |
Mrs K. Green | Deputy SENDCo |
Ms D. Payling | IR Lead |
Ms I. Romantico | SEMH Teaching Assistant |
Ms H. Zitouni | Engagement Cohort Teaching Assistant |
Mr L. Monks | Teaching Assistant |
Ms C. Haddon | Teaching Assistant |
Ms S. Al-Qubtan | Teaching Assistant |
Mr N. Stoneman | Teaching Assistant |
Mrs H. Bellamy | Teaching Assistant |
Mrs M. Mitchell | Teaching Assistant |
Mrs G. Hale | Teaching Assistant |